انجام اولین سرویس نظافت | تجربه‌ای جدید و بیادماندنی

روز مهمی برای شما در دوران کاری‌تون تو راهه. روز جذاب و بیادماندنی اولین سفارش نظافت در اسپارد! همه متخصصین این تجربه رو داشتن و هر کدوم برای ما به نحوی خاطره این روز رو تعریف کردن. برای اینکه بهترین تجربه رو تو اولین سفارش داشته باشین و شروع طوفانی‌‌ای رو تجربه کنین به چه مواردی باید توجه کنین؟ تو این مطلب کوتاه ما مهم‌ترین نکات رو به شما میگیم و از زبان بقیه متخصصین با تجربه اسپارد حرف می‌زنیم.

۱- اصلا نگران نباشید. این روز هم مثل بقیه روزهاست، قرار نیست اتفاق یا مشکل خاصی پیش بیاد

تجربه بقیه متخصصین نشون میده قبل از انجام اولین سفارش، خیلی فکرها و حتی نگرانی‌ها به سراغمون میاد. شاید استرس این رو دارین که اگر کارم خوب نباشه و مشتری ناراضی باشه چه اتفاقی می‌افته؟ یا اگه برنامه‌ریزی درستی نکنم و دیر برسم چی؟ شاید هم نگران این هستین که مشتری سخت‌گیر باشه. نگران نباشین! آسوده خاطر بودن مهم‌ترین توصیه‌ای هست که ما به شما می‌کنیم. صبح روز سفارش به موقع بیدار بشین و اگه لازم بود از ۷ صبح پشتیبانی اسپارد هم کنارتونه. هر سوالی داشتین از ما بپرسین. کافیه اعلام حرکت رو توی اپلیکیشن ثبت کنین و آدرس دقیق رو ببینین و به موقع راه بیفتین. اگه مشکلی پیش بیاد ما حتما بهتون کمک می‌کنیم. فقط سعی کنین بهترین کاری که میتونین رو طبق آموزش‌ها انجام بدین.

۲- من تا حالا کار نظافت نکردم. اگه خراب کنم چی؟

ما همه آموزش‌های لازم رو سعی کردیم در اختیارتون قرار بدیم که بتونین عملکرد خوبی داشته باشین. اما ممکنه به خاطر بی تجربگی یا مسلط نبودن روی آموزش‌ها توی یکی دو سفارش اول کمی تمرکزتون پایین باشه. این یه موضوع خیلی طبیعیه و شما دو سه سفارش اول تجربه‌تون رو بالا میبرین. اگه به هر دلیلی و به صورت غیر عمد، مشتری از کار ناراضی باشه ما وارد عمل میشیم و سعی می‌کنیم رضایت مشتری رو جلب کنیم. اما اصولا اکثر متخصصا توی سفارش اول عملکرد خوبی دارن هر چند خودشون فکر می‌کنن ممکنه کار خوب پیش نره.

۳- اصولا مشتری میدونه که اولین سفارش شماست

ما سعی می‌کنیم همیشه شرایط رو برای شروع کار شما محیا کنیم. حتی به مشتری‌ها هم اعلام می‌کنیم که متخصصی که قراره امروز به شما کمک کنه اولین سفارشش تو اسپارده و به همین روش سعی می‌کنیم فضای بهتر و آروم‌تری براتون ایجاد کنیم. بازم تاکید می‌کنیم نگران نباشین و سعی کنین بهترین کاری که در توان‌تون هست رو انجام بدین.

۴- من هنوز با این موضوع کنار نیومدم که چرا باید خونه یه نفر دیگه رو نظافت کنم؟

بذارید جواب این سوالتون رو از زبون یکی از متخصصای قدیمی و با تجربه‌مون بگیم.

مرضیه ۳۴ سالشه و از سال ۹۶ داره با اسپارد کار می‌کنه. بیشتر از 400 تا سفارش نظافت انجام داده. در مورد اولین سفارشش اینطور واسه ما نوشته:

“یادمه دقیقا روز بعد از اینکه حسابم فعال شد اولین سفارشم رو باید انجام می‌دادم. یه سفارش ۶ ساعته که آدرس مشتری منطقه سعادت‌آباد بود. باید از تهران‌پارس می‌رفتم تا اونجا. بخاطر مسافتی که داشت یه مقدار نگران بودم که به موقع می‌رسم یا نه. سفارش هم ۹ صبح بود. شبش همه وسایلمو آماده کردم، برای خودم یه ناهار مختصر درست کردم، لباس کارم رو شسشته بودم و با چندتا دستمال نظافت همه رو توی کوله‌ام گذاشتم. 

من با مدرک لیسانس علوم تغذیه اومده بودم اسپارد که کار نظافت انجام بدم. همسرم از این موضوع اطلاع داشت ولی هنوز به خانوادم چیزی نگفته بودم. بزرگترین سوالم این بود که چرا با مدرک دانشگاهی باید این شغل رو انتخاب کنم؟ هنوز نتونسته بودم باهاش کنار بیام. شبش یه کم با همسرم صحبت کردم، اون منو تشویق می‌کرد که باید تلاش کنم. مشکل مالی داشتیم و هر دوتامون باید کار می‌کردیم که بتونیم اقساطمون رو پرداخت کنیم. شب سفارش ساعت ۱۰ به پشتیبانی اسپارد زنگ زدم و ازشون راهنمایی گرفتم که بهترین مسیر برای رسیدن به منزل مشتری چیه. خیلی خوب راهنماییم کردن و بهم انگیزه دادن که فردا قراره یه روز خیلی خاص برام باشه. و همینطور هم بود.

صبح زود بیدار شدم، همسرم هم داشت میرفت سر کار. صبحونه خوردیم و یه کم صحبت کردیم. “شروع به حرکت” رو توی اپلیکیشن زدم تا آدرس کامل رو بتونم ببینم. تا یه جایی مسیرم با همسرم مشترک بود با هم رفتیم و بعدش از هم جدا شدیم. با مترو و تاکسی خودم رو به آدرس رسوندم. با ۱۵ دقیقه تاخیر رسیدم و همونجا فهمیدم همیشه باید زودتر راه بیفتم خصوصا صبح‌ها که ترافیک تهران خیلی زیاده. 

این اولین تجربه کار واقعی من بود. تا قبل از این هیچوقت خودم پول در نیاورده بودم. زنگ منزل مشتری رو زدم، یه دختر خانم جوون با روی گشاده ازم استقبال کرد. اولین چیزی که فهمیدم این بود که با مشتری هم سن بودم. مثل من درس خونده بود اما شغلی نداشت. اون روز تا وقتی که کارم رو انجام دادم و از منزل مشتری خارج شدم، همش مورد تحسین اون خانم بودم که دارم روی پای خودم وامیستم. اولین سفارش اونقدری که فکر می‌کردم سخت نبود. توی طول سفارش همش فکر میکردم اینجا خونه خودمه و دارم با تمیز و مرتب کردنش پول هم در میارم. حس خوبی از اولین درآمدم داشتم و خصوصا مشتری بهم کمک کرد که بتونم اعتماد به نفس خوبی داشته باشم. اون روز بر خلاف فکری که می‌کردم تماما حس خوب داشتم. 

چند سفارش طول کشید تا با انجام دادن کار نظافت کنار اومدم. به مرور فهمیدم این کار اونجوری که قبلا در موردش فکر می‌کردم نیست. عزت نفس آدم رو بالا میبره و خصوصا که من بعد از یه مدت انقدر کارم پیشرفت کرد و به قول اسپارد “متخصص” شدم که تونستم توی مدت کوتاهی مشتریای خیلی زیادی پیدا کنم. احترامی که توی این کار به من گذاشته شد شاید توی خیلی از کارای دیگه اصلا وجود نداشته باشه. درسته که کارش زحمت زیادی میخواد اما در عوض درآمد خوبی داره، هر روز بخوای میری سر کار و هر روز نخوای استراحت می‌کنی، سفر میری و دلت قرصه که یه کار واقعی داری. 

من الان عاشق کار نظافت هستم، و این کار رو با علاقه انجام میدم. نتیجه کارم رو میبینم و در عین اینکه زندگی خودم رو میسازم به مردم هم کمک میکنم زندگی بهتری داشته باشن. چی بهتر از این؟ خوشبختانه داره این فرهنگ هم بین مردم جا میفته که نظافت یه شغل ارزشمنده و ارزش کار خوب رو میفهمن.

بعد از تعدادی سفارش تونستم وارد متخصصین حرفه‌ای اسپارد بشم و درآمدم دوبرابر شد. سرویس نظافت پریمیوم دیگه از قبل هم شرایطم رو بهتر کرده، همه چی عالی پیش میره و با همون مقدار کاری که قبلا میکردم درآمد خیلی بیشتری دارم و این رو مدیون اسپاردم. با کمک همین شغل و درآمد خودم و همسرم تونستیم یه خونه نقلی بخریم و داریم اقساطش رو پرداخت می‌کنیم. الان همه اطرافیانم می‌دونن کار من چیه و من همیشه با اعتماد به نفس و افتخار در موردش صحبت می‌کنم. تخصص من تمیز و مرتب کردن خونه‌هاست، و آرامش رو به زندگی بقیه میبرم 🙂

هیچ چیز خوشحال‌کننده‌تر از این نیست که با دستای خودت زندگیت رو بسازی. من به کاری که می‌کنم افتخار می‌کنم و دوسش دارم. چیزی که فکر نمی‌کردم هیچوقت اتفاق بیفته.”

آموزش‌های مرتبط

دیدگاه‌تان را بنویسید.